HERO IMAGE

HERO IMAGE
PROFILE PICTURE

Ahoj!


Jmenuji se Lucie. Jsem digitální storyteller. Žiju hlavně venkovem, mateřstvím & tím vším okolo. Tento blog jsem již uložila ke spánku, ale pár vybraných řádků nechávám online. Vyprávění zůstávám i nadále věrná.

Můj příběh

„Když chcete psát dobře, musíte psát o tom, co znáte.“

Nosítko Baby Tula Free-To-Grow vs. Ergobaby Adapt

Není žádným překvapením, že celosvětově oblíbená Baby Tula přišla nedávno také se svým prvním rostoucím nosítkem. Nastavitelné a přitom ergonomické nosítko vhodné i pro miminka bez použití novorozenecké vložky má všeříkající název Free-To-Grow. U nás je dostupné již několik týdnů, které vytvořily dostatečný prostor pro jeho testování.  Dnes konečně nastal ideální čas na detailní popis a mé hodnocení. Pojďte, posaďte se a udělejte si pohodlí. Podíváme se na zoubek dalšímu nosítku a současně s tím se rovnou pustíme do srovnání.
Pro které děti je nosítko Baby Tula Free-To-Grow určeno? Miminka? Batolata?

Jak už jsem zmínila v předchozích řádcích a jak napovídá samotný název, nosítko Baby Tula Free-To-Grow (dále jen Tula FTG) je nosítko, které se díky možnosti nastavení přizpůsobí malému miminku i batoleti. Bude růst společně s dítětem a doprovázet ho během objevování světa během prvních měsíců až let. Tato myšlenka se mi líbí, vzbuzuje ve mně jakousi idylickou představu soužití s novým malým člověkem a současně uspokojuje mé praktické já, které nerado shromažďuje cokoli vyjma příjemných pozitivních zážitků. Ostatně stejně tomu bylo již s nosítkem Ergobaby Adapt.


Tula FTG je vhodná pro miminka od 3,2 kg. Tato spodní váhová hranice je spíše jakýmsi orientačním doporučením. Kdy tedy začít s nošením v nosítku Tula FTG? Bude to záviset nejen na váze miminka, ale také na jeho výšce, celkovém dojmu z jeho tělíčka a především vás samotných. Drobnější novorozenci si s velkou pravděpodobností na využití nosítka pár dní až týdnů počkají. Naopak větší novorozenci a děti považované za buclaté, jak s oblibou říkávají naše babičky, si budou nošení u maminčina srdce možná užívat hned v porodnici.

Maximální nosnost je 20 kg. V případě, že budete nosítko používat na delší intervaly, než jsou akademické čtvrthodinky, s největší pravděpodobností maximální nosnost Tuly FTG ani nevyužijete. Dříve totiž vyměníte Tulu FTG za batolecí verzi Baby Tula Toddler, která se u nás těší velké oblibě.

Tula FTG vs. Ergobaby Adapt: Co do základní vlastnosti, kterou představuje právě nosnost a možnost nošení miminek bez novorozenecké vložky, jsou si obě nosítka rovna. Rozdíly přichází až s jednotlivými detaily.

Pozice nošení

Tula FTG je stejně jako ostatní modely nosítek Baby Tula, Standard a Toddler, určena pro nošení ve dvou pozicích, a to čelem k sobě na břiše nebo na zádech.

Tula FTG vs. Ergobaby Adapt: V tomto případě má Ergobaby Adapt lehce navrch, protože umožňuje také třetí pozici nošení - na boku.
Má zkušenost: Osobně jsem během více než dvou let aktivního používání ergonomických nosítek neměla nikdy tendenci využít možnosti nošení na boku, kterou nabízí právě nosítka Ergobaby. Jak už jsem kdysi psala v jiném článku, vyhovuje mi, že mě nosítko svým způsobem nutí stát rovně a nevystrkovat břicho.   
Novorozenecká vložka

Nebude to ani poprvé, ani naposledy, co vám připomenu, že do nosítka Tula FTG rozhodně nepatří novorozenecká vložka! A světě div se, přesto v něm budete moci nosit i malé miminko.

Tula FTG vs. Ergobaby Adapt: Ergobaby Adapt je stejně jako Tula FTG nosítkem nastavitelným a novorozeneckou vložku do něj tedy nepotřebujete.


Má zkušenost: Někteří z vás vědí, že mé první nosítko bylo Ergobaby Original včetně novorozenecké vložky, se kterou jsem si rozhodně nepadla do oka. Tenkrát ještě nebyl na světě model Ergobaby Adapt a už vůbec ne Tula FTG. Nejlepší na novorozenecké vložce byl/je podle mě vyjímatelný podsedák, který je ovšem možné doma nahradit třeba srolovanou plenkou. Pokud máte doma nosítko, které není nastavitelné, ale vaše miminko nebo batole v něm ještě malinko plave, můžete to tímhle fíglem obejít. Každopádně na druhé miminko mi doma zůstává Ergobaby Adapt a Tula FTG. Sbohem vložko!

Zádová opěrka

Velikost zádově opěrky na nosítku Tula FTG se dá upravit ve dvou místech. Šířka spodní části (sedu), která zasahuje až pod nožičky, se upravuje pomocí druků umístěných na bederním pásu. Látku jednoduše shrnete k sobě jako záclonu (nebo naopak roztáhnete) a následně si vyberete jednu ze tří možných šířek. Během nastavování nezapomeňte, že musíte látku vždy stáhnout (nebo naopak roztáhnout) z levé i pravé strany. Šířka se dá tímto způsobem upravovat v rozsahu 13-38 cm.

Nastavení šířku sedu na bederním pásu Tula FTG


Druhá možnost, jak upravit zádovou opěrku nosítka Tula FTG, je nastavení její délky (výšky). V místě přechodu zádové opěrky do ramenních popruhů uvidíte z vnější strany dva kraťoučké popruhy. Je to vlastně jednoduchý stahovací systém jako na batohu. Výška zádové opěrky se tímto způsobem dá upravit v rozsahu 28-43 cm. 

Nastavení délky zádově opěrky Tula FTG 
Tula FTG vs. Ergobaby Adapt: Zádová opěrka na nosítku Ergobaby Adapt se dá upravit ve třech místech. Šířka spodní části, která zasahuje až pod nožičky, se upravuje pomocí suchého zipu na bederním pásu. Volíte ze tří možností podle výšky dítěte. Na zádově opěrce potom z vnější strany nastavíte pomocí pásků s patentkami její další šířku, abyste u nošeného dítěte dosáhli správné ergonomické polohy. Poslední možnost nastavení představuje polstrovaná opěrka hlavičky. Opět se nabízí tři polohy. Jedna z vnitřní strany a dvě z vnější. 

Má zkušenost: Zádová opěrka a její nastavení, respektive možnosti tohoto nastavení, jsou klíčovým bodem nastavitelných ergonomických nosítek. Ačkoli Tula FTG působí na první pohled jednodušším dojmem, vyhovuje mi o něco více Ergobaby Adapt, především pokud šlo o používání s šestinedělňátkem. Důvodem mého malého přiklonění k Ergobaby Adapt je větší možnost úpravy šířky zádové opěrky. Musím vás ovšem upozornit, že jsem obě nosítka vyzkoušela s drobnějšími dětmi.    
Bederní pás (a kapsa na klíče)

Bederní pás Tula FTG má standardní jednoduchý tvar, se kterým se až na detaily a odchylky v rozměru můžete setkat také u jiných značek. Je opravdu dostatečně široký a polstrovaný. Rozsah jeho obvodu je 69-145 cm. Délka se nastavuje s ohledem na tvar - pouze v jednom místě. Pojistka v podobě gumičky, kterou sponu provlečete před jejím zapnutím, není u nosítek Baby Tula žádnou novinkou. Stejně tak tomu je v případě kapsičky na klíče, kapesníky nebo telefon. Je umístěna ve středu pásu, zapíná se na suchý zip a na šířku má téměř 20 cm, což by na tyto drobnosti mělo být dostačující.    

Bederní pás Tula FTG

Kapsa na bederním pásu Tula FTG

Tula FTG vs. Ergobaby Adapt: Ergobaby Adapt má bederní pás odlišný. Polstrovaná část je u Adaptu totiž dvakrát - vpředu a vzadu (jelikož Adapt umožňuje také nošení na boku, je jasné, že během nošení v této pozici budete mít polstrované části bederního pásu umístěné v jiných místech). Spona včetně pojistky v podobě gumičky zůstává jedna. Délka pásu se dá ovšem upravit na dvou místech. Rozsah obvodu je udáván 66-140 cm, tedy o něco málo menší než je u Tuly FTG. Kapsička na bederním pásu Adaptu je umístěna vpravo (při nošení na břiše), na šířku má necelých 15 cm a není možné ji zapnout.

Bederní pás Tula FTG je o kousíček silnější, co se tloušťky týče, díky čemuž je také o něco méně poddajný než ten u Adaptu. V praxi to ovšem neznamená žádnou překážku nebo naopak výhodu. 


Bederní pás Ergobaby Adapt

Má zkušenost: Jelikož jsem na bederní pás Adaptu už zvyklá, nepřipadá mi složitější na úpravu délky obvodu. Většina batolat se navíc nosí častěji na zádech, přičemž jsem já osobně ocenila druhou polstrovanou část pásu umístěnou přes břicho. Na druhou stranu standardní podoba bederního pásu mi také nevadí.

Popruhy a spony

Tula FTG má standardní ramenní popruhy bez zapínacích spon. Rozsah jejich délky je zhruba 60-125 cm

Ramenní popruh Tula FTG

Tula FTG vs. Ergobaby Adapt: Polstrovaná část ramenních popruhů je na Adaptu asi o 1 cm užší a 3 cm delší. Rozsah jejich délky je zhruba 70-120 cm. Zásadní rozdíl představují zapínací spony umístěné vpředu u zádové opěrky. Právě díky nim je možné ramenní popruhy zkřížit nebo využít pozice nošení na boku.  
Má zkušenost: Jak už jsem psala při srovnání nosítek Ergobaby Adapt a Original, spony u ramenních popruhů snad nikdy nerozepínám a jen si podle potřeby upravuji délku popruhů. Jelikož nenosím ramenní popruhy zkřížené přes sebe a nevyužívám pozici nošení na boku, není pro mě přítomnost zapínacích spon příliš zásadní. Pokud bych měla u popruhů srovnat také pásy samotné (nepolstrované části), mám dojem, že Ergobaby má opět o něco málo kvalitnější materiál. Utahování nebo naopak povolování během nošení mi jde na Adaptu snadněji, jako by ten pás víc klouzal...    
Kapuce

Všechny modely nosítek Baby Tula, včetně Tula FTG, mají odepínatelnou kapuci. Na starších a větších modelech se přichycuje jednoduše pomocí dvou druků umístěných z vnitřní strany zádové opěrky. Na modelu Tula FTG se kapuce opět přichycuje pomocí dvou druků, které jsou ovšem umístěny na krátkém proužku látky přímo na kapuci. Kapuci tedy přichytíte pomocí provlečení malými očky umístěnými z vnitřní strany zádové opěrky.   

Detail místa připnutí kapuce Tula FTG

Tula FTG vs. Ergobaby Adapt: Na rozdíl od Baby Tula má Ergobaby na všech modelech svých nosítek kapuci integrovanou. Ergobaby Adapt má na zádově opěrce hlubší kapsu tvarem připomínající písmeno V, do které můžete kapuci snadno schovat. 

Integrovaná kapuce Ergobaby Adapt a kapsa na její ukrytí

Má zkušenost:
Osobně jsem kapuci využila pouze několikrát a navíc až v synově batolecím věku, kdy jsem ho nosila častěji na zádech a on mi například během procházky v lese usnul. Přestože mi kapuce ukrytá v kapse nijak nevadila, líbí se mi možnost odepnout ji - jako je na právě u nosítek Baby Tula. Co se týče materiálu, kapuce Ergobaby Adapt působí mnohem více prodyšně, je tenčí (má určitě odlišnou gramáž) a na dotek je pro mě příjemnější. 
Barvy a vzory

Tula FTG byla při svém uvedení na trh dostupná nejprve ve čtyřech vzorech. Aktuálně se nabídka přehoupla přes desítku, přičemž se dostupnost vzorů lehce liší podle zemí. Jeden z hlavních důvodů velké oblíbenosti, kterou značka Baby Tula a její nosítka mají, je právě široká škála různobarevných vzorůDnes už sice Baby Tula zařadila do nabídky také jednobarevná nosítka, nicméně stále se drží především toho, co je pro ni jako značku typické.   


Baby Tula Free-To-Grow Play / Discover / Wonder / Blossom

Baby Tula Free-To-Grow Stormy / Soar / Indigo / Imagine

Baby Tula Free-To-Grow Rosy Posy / Coast Rosy Posy / Coast Wild Hearts / Seaport /Coast Seaport

Tula FTG vs. Ergobaby Adapt: Pro nosítka Ergobaby je naopak typická spíše vizuální střídmost. Ergobaby Adapt je dostupné v tlumenějších designech, přičemž jedinou výjimku aktuálně představuje letošní limitovaná edice, která vznikla spojením Ergobaby a tvorby amerického výtvarníka Keitha Harringa. 
Má zkušenost: Když jsem si kupovala své první nosítko Ergobaby, netušila jsem, že rozhodně nebude posledním, které se u nás doma objeví. Chtěla jsem tehdy jednoduchý a univerzální design, a proto jsem sáhla po vzoru Galaxy Grey, což v praxi znamenalo světle šedé nosítko s několika bílými vyšitými hvězdami. Jako milovnice šedé barvy jsem byla spokojená. Dnes bych s velkou pravděpodobností sáhla po jiné barvě a vzoru. Z praxe vám můžu ještě poradit, že nosítka Baby Tula jsou obecně v reálu ještě mnohem hezčí, než na produktových fotografiích.
Doplňky

Celkově vzato Baby Tula nenabízí ke svým nosítkům žádné speciální doplňky. V některých zemích je ovšem možné dokupit náhradní kapuce a spony nebo takzvané rozšiřovače sedu (Seat Extenders).

Tula FTG vs. Ergobaby Adapt: Ergobaby má v nabídce univerzální pláštěnku, její zimní zateplenou verzi a také chrániče ramenních popruhů.
Má zkušenost: Z doplňků jsem využívala pouze chrániče ramenních popruhů, které moc doporučuji, protože vám ušetří nejedno nadbytečné praní nosítka.  

Údržba

Možnost praní v pračce na nízké teploty je dnes u nosítek běžným standardem. Tula FTG není výjimkou. Stejně tak je doporučeno vyhnout se bělení, suchému čištění a sušení v sušičce. Během praní v pračce zvolte vždy některých z šetrnějších programů s teplotou do 30°C a prací prášek šetrný k barvám.

Tula FTG vs. Ergobaby Adapt: Údržba nosítek je stejná a nemám tedy víc, co bych dodala a srovnala.
Má zkušenost: Tula FTG u nás prošla pračkou zatím pouze jednou před prvním použitím. Na materiálu ani barvě jí to rozhodně nijak neuškodilo. Aktuálně využívám na praní nosítek program jemné prádlo. Pokud máte dostatečně velkou síťku na praní prádla, klidně ji použijte i na nosítko. Spony na nosítku a samotný buben pračky tak dostanou méně zabrat. 
Co (ne)mají nosítka Tula FTG a Ergobaby Adapt ještě společné?

Co jsem zatím nezmínila a obě nosítka to spojuje? Jsou to například stejné přísné testy, ať už se jedná o kvalitu materiálu a spon nebo jejich bezpečnost. Všechna nosítka Ergobaby i Baby Tula jsou ergonomická a srovnávané typy nejsou samozřejmě výjimkou. 

Tula FTG váží 800 gramů. Ergobaby Adapt váží 600 gramů. 
   
Tula FTG vs. Ergobaby Adapt

Ptáte se, jak se rozhodnout při konečném výběru? Kterému z těchto nosítek dát přednost? Je jedno lepší než druhé? Těžko říct... Mám pocit, že mně osobně na miminko vyhovuje více Ergobaby Adapt, ale ona to může být jen síla zvyku, protože nosítka Ergobaby mám doma déle. Připomíná mi to souboj mezi fanoušky značek Adidas a Nike, haha.

Položte si několik otázek. Chcete/potřebujete nosit ramenní popruhy i zkřížené přes sebe? Chcete nosit své miminko nebo batole také v pozici na boku? Ano? Ano? Pak si musíte zvolit Ergobaby Adapt. Ne? Ptejte se dál. Jakou máte představu o designu? Chcete spíše nenápadné nosítko? Nebo dáte přednost nějakému vzoru? Už nejspíš chápete, kam se vás snažím nasměrovat, že? 

Rada na závěr

Má nejoblíbenější rada a zároveň jeden z nejsilnějších argumentů, pokud stále váháte nad koupí ergonomického nosítka třeba kvůli ceně, je vlastně jednoduchý výpočet. 
Pokud byste si koupili nosítko Baby Tula Free-To-Grow a využívali ho jeden (pouhý) rok, váš výdaj vaše investice bude necelých dvanáct korun na den. To je číslo, které už se netváří tak, jako by chtělo zlikvidovat váš rodinný rozpočet, nemám pravdu?

Stále váháte nebo chcete poradit? Klidně mi napište. Mrk, mrk. 

Připomínám, že se (nejen) ke mně můžete přidat ve facebookové skupině Milujeme Ergobaby a Baby TULACZ&SK.


* * * * *

Baby TULA Czech&Slovak 
www.facebook.com/BabyTULACzSk
www.instagram.com/babytula_czech_slovak

Ergobaby CZ&SK
www.facebook.com/ErgobabyCzSk
www.instagram.com/ergobaby_cz_sk
© 2015-2022 Tvrdohlavá máma • Theme by Maira G.