HERO IMAGE

HERO IMAGE
PROFILE PICTURE

Ahoj!


Jmenuji se Lucie. Jsem digitální storyteller. Žiju hlavně venkovem, mateřstvím & tím vším okolo. Tento blog jsem již uložila ke spánku, ale pár vybraných řádků nechávám online. Vyprávění zůstávám i nadále věrná.

Můj příběh

„Když chcete psát dobře, musíte psát o tom, co znáte.“

Jak mi nošení pomohlo zachránit Martínkovy kyčle

Po porodu kromě všeho ošklivého i krásného přichází na řadu také nejedno vyšetření. Jedním z nich je i kontrola kyčlí, která se běžně s miminkem absolvuje třikrát. Bohužel to nebyl náš případ.

Rentgen kyčlí, zdroj: emedicine.medscape.com

V přeplněné čekárně u ortopeda jsem si s M. poseděla ještě letos v létě. Naštěstí jsem se tehdy konečně dočkala potvrzení existence jadérek v kyčlích a vyloučení vrozené vady. I když mě ty neustálé kontroly příliš neznervózňovaly, nějaký ten kamínek mi ze srdce přeci jen spadl. Žádná máma prostě nechce slyšet negativní zprávu o svém dítěti a jakákoli diagnóza, vyjma té vše-je-v-pořádku, není přípustná.
Kontroly vždy končily oznámením termínu příští návštěvy a radou o širokém balení a cvičení. Jak přesně jsem měla s M. cvičit jsem se ani jednou od sestry nebo pana ortopeda nedozvěděla. Tímto velký dík za přístup k internetu.  
M. byl v podstatě od narození neposedný. Nechat ho ležet třeba na sedačce bez vteřiny dohledu nebylo možné už po příjezdu z porodnice. Poprvé se postavil na přelomu šestého a sedmého měsíce. Chodit uměl dávno před prvními narozeninami.

V té době přišel ortoped s uvažováním o Frejkově, neboli abdukční, peřince, což mě docela vytočilo. Co takhle si na ni vzpomenout dřív, pane doktore? Už jsem se viděla, jak akčnímu M. prakticky znemožňuji pohyb. Naštěstí k realizaci vůbec nedošlo.

Frejkova peřinka, zdroj: www.wikiskripta.eu

Protože nelátkuji, což v mama-slovníku znamená používat látkové plenky, zkoušela jsem dle instrukcí ortopeda od začátku dávat M. alespoň na část dne jednu neb dvě látkové plenky ještě na jednorázovku, aby držel nožičky víc od sebe. Výsledek byl pouze ten, že mu pod oblečením všechno neustále cestovalo. Vysvobozením byla doba, kdy M. dorostl do ergonomického nosítka bez použití novorozenecké vložky. 

Prohlédněte si ještě jednou postavení nožiček na obrázku s použitím té příšerné abdukční peřinky. A víte, jak vypadá postavení nožiček v ergonomickém nosítku? Úplně stejně! Aleluja!

Postavení kyčlí v ergonomickém nosítku, zdroj: hipdysplasia.org

Po nemilém nápadu s abdukční peřinkou jsem M. dávala do nosítka (opět) velmi často. Nahradila jsem tím zcela i ono široké balení a zbavila tak M. cestujících plenek v kalhotách nadobro.

Pokud nejste u mě na blogu nováčkem, víte, že nosím M. v ergonomickém nosítku značky Ergobaby. A právě nosítka této značky jsou oficiálně testována a označena Mezinárodním institutem pro dysplazii kyčelního kloubu (International Hip Dysplasia Institute) jako vhodná pro dětské kyčle.   

Institut přímo doporučuje nošení dětí jako prevenci kyčelní dysplazie, což je postižení kyčelních kloubů o různých úrovních. Jednoduché obrázky na jejich webu ilustrující správné posazení dětí v šátcích, nosítkách nebo dokonce autosedačce. Téměř si ani nemusí přečíst jedinou větu, protože ty obrázky vám řeknou vše, co potřebujete vědět. Alespoň pro začátek.

Nošení dětí je zdravé, když se dělá správně. Budiž náš M. dalším živým důkazem.    
© 2015-2022 Tvrdohlavá máma • Theme by Maira G.