HERO IMAGE

HERO IMAGE
PROFILE PICTURE

Ahoj!


Jmenuji se Lucie. Jsem digitální storyteller. Žiju hlavně venkovem, mateřstvím & tím vším okolo. Tento blog jsem již uložila ke spánku, ale pár vybraných řádků nechávám online. Vyprávění zůstávám i nadále věrná.

Můj příběh

„Když chcete psát dobře, musíte psát o tom, co znáte.“

Nosím, nosíš, nosíme

Od začátku bylo jasné, že máme doma poněkud náročnější dítě. Jedl mnohem častěji a déle než ostatní novorozenci, vystačil si s výrazně nižším počtem prospaných hodin a o to víc potřeboval kontakt. Však jsem se vám o tom už několikrát zmínila. Jednomu z mých já to v jistém smyslu nevadilo a nevadí. Když už mám dítě, chci ho mít u sebe, dokud má zájem. Tak nějak doufám, že z něj vyroste “dobrý člověk”, když bude milovaný (nikoli rozmazlený) a věnuji mu jednu z nejdůležitějších věcí - svůj čas. Bohužel/bohudík i péče o dítě má své hranice, které se fyzicky zhmotňují především do podoby do prachových chuchvalců, špinavého prádla nebo hladových rodičů. Aby toho nebylo málo, vztah M. k pobytu v kočárku se od druhého měsíce začal postupně měnit z “když to musí být, možná to chvíli přežiji” na “nepočítej s tím, že TADY budu v klidu”. 
Musela jsem začít hledat cestu z toho začarovaného kruhu. Plán A - pořídit si služebnictvo a chůvu - bohužel ztroskotal hned v počátku. Plán B - koupit šátek nebo ergonomické nosítko - jsem díky svému muži dotáhla do konce. Asi dva týdny jsem se rozhodovala, co tedy vybrat. Šátek? Nosítko? Vyhrálo nosítko.

Potom ovšem nastal druhý problém. Jaké nosítko? A použité nebo nové? Vytipovala jsem si do nejužšího výběru tři značky - TulaLove&Carry a Ergobaby. Hledat bazarovou Tulu je asi jako hledat jehlu v kupce sena a nová pro změnu přesahovala cenový strop, který jsem si pro nákup dala. Na použitá nosítka Love&Carry na rozdíl od Tuly čas od času narazíte. U této značky ovšem díky ceně není nutné brouzdat po bazarech. Na druhou stranu v Česku právě probíhá jejich boom, takže se může stát, že si na dodání počkáte nějaký ten pátek. Poslední ze tří mušketýrů, nosítka Ergobaby, byla důvodem, proč nakonec máme doma nosítko nové. Jejich bestseller, Ergobaby Original, je oblíbené u padělatelů. Pokud na něj narazíte v bazaru, s největší pravděpodobností se bude jednat o padělek. Přestože jsem si několikrát vyžádala různé detailní fotky, nebyla jsem si nikdy úplně jistá, co bych vlastně koupila. Začínala jsem pomalu přecházet do stavu zoufalství. Díky množství padělků jsem byla znechucená a už téměř rozhodnutá, že na nějaké nosítko z vysoka kašlu. Hlava rodiny ovšem zakročila a rozhodla jinak.

Nejlevněji nosítko Ergobaby Original včetně novorozenecké vložky pořídíte v eshopu pinkorblue.cz, kde jsem ho po všech útrapách s výběrem a rozhodováním objednala i já. Zboží bylo skladem a doprava zdarma. Rychlost doručení byla na jedničku - v úterý ráno jsem udělala objednávku a o den později už rozbalovala krabici. Příjemným překvapením bylo i balení samotné. Ve stejný den mi totiž přišel ještě jeden balík z jiného eshopu a abych pravdu řekla, prapodivně oblepený sáček přes krabici nepovažuji za nejlepší obchodní vizitku.


Od nákupu uběhl měsíc, takže je, myslím, ideální čas na sepsání prvních dojmů. M. měl tři měsíce, když jsem ho poprvé dala do nosítka. První pokusy byly provázené smíšenými pocity z obou stran. Byla jsem trochu zklamaná a přemýšlela, jestli ho nevrátit (nosítko, od syna nemám doklad). Neskutečně mě rozčilovala novorozenecká vložka. Hlava rodiny však opět zasáhla a zavelela. Nic se nevracelo a dnes jsem za to ráda.

Chvíli jsem používala z vložky pro M. pouze “podsedátko”, ale už se povytáhl a vypadá to, že se obejde i bez něj. Od té chvíle je nošení příjemnější i pro mě. Navíc jsem konečně vychytalado jaké výšky si umístit poměrně široký bederní pás, což se při výšce 160 cm ukázalo jako klíčové. Pořád jsem měla totiž pocit, že M. vlastně není ten, kdo je na nosítko malý.

Doma používám nosítko jen výjimečně. Myslím si, že na domácí nošení je přeci jen vhodnější šátek, popř. jiný typ nosítka než je Ergobaby Original. Platí to podle mě i pro jakékoli nošení novorozenců. Ano, opravdu mi ta novorozenecká vložka tak moc vadila. Venku, při větším pohybu, už je to ale jiné kafeJakýkoli nákup, návštěva sousedů v ulici, drobnější práce na zahradě nebo sportovní podvečerní procházky jsou díky použití nosítka úplně “o něčem jiném”. Jsou, především pro mě, mnohem jednodušší a klidnější. Aleluja!

Posuďte sami, která z variant je lepší. Když se občas pokusím dát M. do kočáru a vyjdeme na procházku, vzdám to většinou po pár minutách. Nejsem totiž zastáncem přístupu “nechat vyřvat” a u M. to stejně nezabírá. (O tom, že mě kočárkování samo o sobě nebaví, vám povím víc až jindy.) Když ovšem vyrazím na procházku s M. v nosítku, nemusím před sebou nic tlačit, nejsem limitovaná, kudy půjdu, a hlavně - M. je v klidu a dokonce po chvíli usne. Ano, náš nespavec spí!

Pokud mé nadšení přetrvá, zvážím nákup šátku na domácí nošení. Zatím si budu užívat podvečerní sportovní procházky s M. v nosítku. Najednou mi připadá běh s kilovým závažím na každé noze jako promenáda po kolonádě, což je při mé současné špatné fyzičce další plus. Takže dámy, vykašlete se na členství ve fitku, pořiďte si šátek nebo nosítko a prostě jděte rovnou za nosem…
Jestli o šátku nebo nosítku taky uvažujete, určitě si běžte pro radu do skupiny Nošení dětí na Modrém koníku. Moderátorkou skupiny je Zuzana A., která má zkušeností s nošením habaděj. Na jejím blogu U nás doma najdete nejeden článek, který by vám při rozhodování a výběru mohl pomoci.

Facebooková skupina Nosíme dětí je sice co do počtu členů výrazně obsáhlejší, ale nejednou se může stát, že se nedočkáte odpovědi, protože váš dotaz v záplavě různorodých příspěvků jednoduše zapadne. Na druhou stranu skupina má inzertní fotoalba, takže pokud prodáváte či kupujete, zamiřte i sem.
© 2015-2022 Tvrdohlavá máma • Theme by Maira G.